
Drivetrain
| Transmission | Unknown |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 37mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with five positions of spring preload adjustability |
| Front Travel | 18.6 in (472 mm) |
| Rear Travel | 21.1 in (536 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 31/10-15 |
| Rear Tire | 31/10-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.5" w x 48" h |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Seat Height | 30.7 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic use?
A 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have?
The 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Backup camera?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Heated seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Android Auto?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Push start?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Navigation?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Leather seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Third row seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Tow package?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Head up display?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rubicon 700 4x4 Automatic is not equipped with Cooled seats.


