
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Marzocchi “UPSIDE DOWN” telescopic hydraulic fork with rebound-compression damping and spring preload external and separate adjustment |
| Rear Suspension | Progressive Sachs, single shock absorber with rebound and compression damping and spring preload adjustment |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminium alloy |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Wheelbase | 54.3 in (1,380 mm) |
| Ground Clearance | 6.3 in (160 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 95° / 4" |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.6 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 use?
A 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have?
The 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have?
The 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Backup camera?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Heated seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Android Auto?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Push start?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Navigation?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Leather seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Third row seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Tow package?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Head up display?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Cooled seats.


