
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 4.3 in (110 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake |
| Rear Braking System | Expanding brake |
Tires
| Wheels | Aluminium alloy wheel. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.9" w x 44.2" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 53.9 in (1,370 mm) |
| Ground Clearance | 3.9 in (100 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
Weights
| Dry Weight | 463 lbs (210 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Triple LED headlights and daytime running lights |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2026 Honda PCX ABS use?
A 2026 Honda PCX ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda PCX ABS have?
The 2026 Honda PCX ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda PCX ABS have?
The 2026 Honda PCX ABS is equipped with a 157cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda PCX ABS have?
The 2026 Honda PCX ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Backup camera?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Heated seats?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Android Auto?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Push start?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Navigation?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Leather seats?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Third row seats?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Tow package?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Head up display?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda PCX ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda PCX ABS is not equipped with Cooled seats.


