New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 45.0mm cartridge fork with anti-dive system, 5.5-inch travel |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.2 in (132 mm) |
| Rear Travel | 3 in (75 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Front Wheel | Machine Highlighted Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machine Highlighted Cast Black 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Seat Height | 29.1 in |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb. (363 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race inspired Steering Wheel with Tilt and Telescoping adjustment; Dynamix and Ride Command Push Button Controls |
| Features | ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, 90 Watt Audio System with Bluetooth, Smartphone Compatible Input, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 700-4 use?
A 2026 Honda Pioneer 700-4 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have?
The 2026 Honda Pioneer 700-4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 is not equipped with Cooled seats.


