
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77.2" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | Digital TFT color instrumentation |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base has floorplan KAF1000MTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Cooled seats.


