
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | BMW Motorrad Duolever |
| Rear Suspension | BMW Motorrad Paralever |
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 58.6" w x 75.8" h |
| Rake / Trail | 27.8° / 4" |
| Wheelbase | 63.7 in (1,618 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7 gal (26.5 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Xenon headlight |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 use?
A 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have?
The 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Cooled seats.


