
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 58.6" w x 75.8" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 months limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo use?
A 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have?
The 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 Camo is not equipped with Cooled seats.


