
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Manual / automatic |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 17.6 in (447 mm) |
| Rear Travel | 20.1 in (510 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 28/9-15 |
| Rear Tire | 28/11-15 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Seat Height | 26.8 in |
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 167.5 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe use?
A 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have?
The 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have?
The 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe?
The 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe has floorplan SXS700M4D.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Cooled seats.


