
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | 2 x wet, multiplate dual clutch transmission |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Showa SFF-BP telescopic fork with adjustable spring preload |
| Rear Suspension | Pro-Link single Showa shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single piston. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 32.3 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 546.7 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | Duration: Transferable, two years included, unlimited-mileage limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE has floorplan KAT1000ATFNN.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Cooled seats.


