
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Cast black 8-spoke wheels. Metzeler Cruisetec tires. |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 75.8" h |
| Rake / Trail | 120° |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Seat Height | 26.8 in (680 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 522.5 lbs (237 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Instrumentation | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, fuel gauge, fuel range, fuel economy, gear position, clock, ambient temp, battery voltage. |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve use?
A 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have?
The 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have?
The 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve?
The 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve has floorplan SXS10S2RD.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Push start?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.


