New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.6" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (101 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | 2 halogen headlamps (55/60-W) |
| Instrumentation | Digital screen. Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
What type of fuel does a 2026 Honda Talon 1000X 4 use?
A 2026 Honda Talon 1000X 4 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have?
The 2026 Honda Talon 1000X 4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Backup camera?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Heated seats?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Android Auto?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Push start?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Navigation?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Leather seats?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Third row seats?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Tow package?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Head up display?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Talon 1000X 4 have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Talon 1000X 4 is not equipped with Cooled seats.


