
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.1" w x 34.8" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KFX 50 use?
A 2026 Kawasaki KFX 50 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KFX 50 have?
The 2026 Kawasaki KFX 50 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KFX 50 have?
The 2026 Kawasaki KFX 50 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KFX 50?
The 2026 Kawasaki KFX 50 has floorplan KSF50CTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KFX 50 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Cooled seats.


