
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm Showa Separate Function front Fork Big Piston (SFF-BP) USD forks |
| Rear Suspension | Monoshock damper with 7 stage adjustable preload, |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.6" w x 59.4" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE use?
A 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have?
The 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have?
The 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have?
The 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE?
The 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE has floorplan KLE500DTFAN.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS SE is not equipped with Cooled seats.


