
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS with single disc brake. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 56.3" h |
| Seat Height | 26 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 560 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS use?
A 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS?
The 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS has floorplan KL650KTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 S ABS is not equipped with Cooled seats.


