
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Seat Height | 29.3 in (744 mm) |
| Rake / Trail | 30.5° / 4" |
| Wheelbase | 66.7 in (1,694 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE has floorplan KAT1000ATFNN.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Cooled seats.


