
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (132 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
Tires
| Wheels | Steel Laced |
| Front Tire | 110/70-17 |
| Rear Tire | 150/50-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Seat Height | 31.6 in (803 mm) |
| Wheelbase | 53.3 in (1,354 mm) |
| Ground Clearance | 4.8 in (122 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE is not equipped with Cooled seats.


