
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring |
| Rear Suspension | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; cam-style preload adjustment |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (103 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston floating. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 100/90-B19 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Silver, Annihilator cast aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Seat Height | 25.8 in (655 mm) |
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.9" h |
| Rake / Trail | 157° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,631 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (124 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.3 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 642 lbs (291.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Instrumentation | 2.14 inch LCD display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
| Lighting | All LED |
What type of fuel does a 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe use?
A 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe fuel capacity?
A 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is equipped with a Parallel Twin engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe?
The 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe has a wheelbase of 80.2.
What type of engine does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe?
The 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe has floorplan SXS10M3D.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Push start?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Navigation?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Tow package?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Head up display?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Cooled seats.


