
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 70/100-17 |
| Rear Tire | 90/100-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 52.6" w x 70.9" h |
| Rake / Trail | 27.5° / 3" |
| Wheelbase | 48 in (1,219 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Xenon headlight |
| Instrumentation | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, fuel gauge, fuel range, fuel economy, gear position, clock, ambient temp, battery voltage. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 use?
A 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have?
The 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have?
The 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4?
The 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 has floorplan KAF400PTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Cooled seats.


