
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 52.6" w x 70.9" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 use?
A 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have?
The 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 is not equipped with Cooled seats.


