
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 37mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak® linkage system and single shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 6.2 in (157 mm) |
| Rear Travel | 6.6 in (168 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 2.75-21 |
| Rear Tire | 4.10-18 |
| Wheels | Wire spoked |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 27.8 in |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
| Rake / Trail | 27.5° / 5" |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 2 gal (7.6 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Cooled seats.


