
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 12 in (305 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Wire spoked |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 115° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 37.8 in (960 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 Base use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 Base has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 Base has floorplan EX500HTFAN.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Cooled seats.


