
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 42.5" w x 46.1" h |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Cooled seats.


