
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm |
| Rear Suspension | Dual A-Arm IRS |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Stamped Steel |
| Front Tire | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Rear Tire | 25 x 11-12; Carlisle 489 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 46" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 81 in (2,060 mm) |
| Ground Clearance | 12 in (305 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Fuel Capacity | 11.35 gal (43 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Halogen Headlights, 55W Low Beam, 60W High Beam, Dual LED Tail Lights |
| Instrumentation | 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, DC Outlet |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KX 112 use?
A 2026 Kawasaki KX 112 uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KX 112 have?
The 2026 Kawasaki KX 112 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KX 112 have?
The 2026 Kawasaki KX 112 is equipped with a 112cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KX 112 have?
The 2026 Kawasaki KX 112 is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KX 112?
The 2026 Kawasaki KX 112 has floorplan KX112BTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KX 112 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 112 is not equipped with Cooled seats.


