
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.1" w x 44.2" h |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R uses Unknown.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Cooled seats.


