
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 7.5 in (191 mm) |
| Rear Travel | 7.5 in (191 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | One year. Unlimited mileage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z900 ABS use?
A 2026 Kawasaki Z900 ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z900 ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Cooled seats.


