
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 49.9" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2024 HONDA CRF 450R use?
A 2024 HONDA CRF 450R uses Gasoline.
What is the 2024 HONDA CRF 450R fuel capacity?
A 2024 HONDA CRF 450R has the fuel capacity of 2 gallons.
How much horsepower does a 2024 HONDA CRF 450R have?
A 2024 HONDA CRF 450R has 1 horsepower.
How much torque does a 2024 HONDA CRF 450R have?
A 2024 HONDA CRF 450R has 48 lb-ft torque.
What engine does the 2024 HONDA CRF 450R have?
The 2024 HONDA CRF 450R is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2024 HONDA CRF 450R?
The 2024 HONDA CRF 450R has a wheelbase of 58.3.
What type of engine does the 2024 HONDA CRF 450R have?
The 2024 HONDA CRF 450R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Automatic climate control?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Backup camera?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Heated seats?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Apple CarPlay?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Android Auto?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Bluetooth?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Keyless entry?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Push start?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Push start.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Navigation?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Navigation.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Leather seats?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Wireless phone charging?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Adaptive cruise control?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Wifi hotspot?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Third row seats?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Tow package?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Tow package.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Head up display?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Head up display.
Does the 2024 HONDA CRF 450R have Cooled seats?
No, the 2024 HONDA CRF 450R is not equipped with Cooled seats.


