
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 150/80-16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 3.9 in (99 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2024 HONDA Pioneer 700 Base use?
A 2024 HONDA Pioneer 700 Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2024 HONDA Pioneer 700 Base fuel capacity?
A 2024 HONDA Pioneer 700 Base has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have?
The 2024 HONDA Pioneer 700 Base has a drivetrain.
What engine does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have?
The 2024 HONDA Pioneer 700 Base is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have?
The 2024 HONDA Pioneer 700 Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 HONDA Pioneer 700 Base?
The 2024 HONDA Pioneer 700 Base has floorplan SXS700M4L.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Automatic climate control?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Backup camera?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Heated seats?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Apple CarPlay?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Android Auto?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Bluetooth?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Keyless entry?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Push start?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Push start.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Navigation?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Leather seats?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Wireless phone charging?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Wifi hotspot?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Third row seats?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Tow package?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Head up display?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2024 HONDA Pioneer 700 Base have Cooled seats?
No, the 2024 HONDA Pioneer 700 Base is not equipped with Cooled seats.


