
Drivetrain
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H In-line Shifting |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Straight Dual A-Arm |
| Rear Suspension | Straight Dual A-Arm, Rolled IRS |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Front Shocks | SHOWA 2.0 |
| Rear Shocks | SHOWA 2.0 |
Brakes
| Front Braking System | Single Lever 3-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake |
| Rear Braking System | Single Lever 3-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Steel |
| Front Tire | 26 x 8 CST |
| Rear Tire | 26 x 10 CST |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 42.1" h |
| Seat Height | 37 in (940 mm) |
| Wheelbase | 53 in (1,346 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Ground Clearance | 12 in (305 mm) |
| Bed Box Dimensions | 37.5 x 19.5 x 6.5 in (95 cm x 49.5 cm x 16.5 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Payload Capacity | 261 lbs (575 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 Gal (15 L) Front Dry Storage 2 Gal (8 L) Rear Storage |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
Weights
| Dry Weight | 791 lbs (359 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Lighting | LED POD, LED Bumper Lights, Dual LED Brake lights/Taillights |
| Instrumentation | All Digital Gauge, Speedometer, Odometer, Tachometer, Two Tripmeters, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, AWD Indicator, Volt Meter, Coolant Temperature, Hi-Temp Light, Clock, DC Outlet |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) | Steering Wheel: Adjustable tilt steering |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Features | Other Standard: 6 Moveable Tie-Down Points, In Pod Battery Charge Port, Painted Plastics, Fender Flares |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2024 Honda Shadow Phantom use?
A 2024 Honda Shadow Phantom uses Gasoline.
What is the 2024 Honda Shadow Phantom fuel capacity?
A 2024 Honda Shadow Phantom has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2024 Honda Shadow Phantom have?
The 2024 Honda Shadow Phantom is equipped with a 745cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda Shadow Phantom?
The 2024 Honda Shadow Phantom has a wheelbase of 64.6.
What type of engine does the 2024 Honda Shadow Phantom have?
The 2024 Honda Shadow Phantom is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Backup camera?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Heated seats?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Android Auto?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Push start?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Navigation?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Leather seats?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Third row seats?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Tow package?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Head up display?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Shadow Phantom have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Shadow Phantom is not equipped with Cooled seats.


