
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 89.8" l x 57.7" h |
| Seat Height | 34.3 in |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights, Front & Rear LED Accent Lights, Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki KLR 650 use?
A 2024 Kawasaki KLR 650 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2024 Kawasaki KLR 650 fuel capacity?
A 2024 Kawasaki KLR 650 has the fuel capacity of 6 gallons.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki KLR 650 have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Kawasaki KLR 650 have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Kawasaki KLR 650 have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Kawasaki KLR 650?
The 2024 Kawasaki KLR 650 has a wheelbase of 60.6.
What type of engine does the 2024 Kawasaki KLR 650 have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Kawasaki KLR 650 cooled?
The 2024 Kawasaki KLR 650 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Kawasaki KLR 650 have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 is equipped with a Injection. DFI w/40mm Throttle Body fuel system.
What type of starter does the 2024 Kawasaki KLR 650 have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Kawasaki KLR 650 compression ratio?
The 2024 Kawasaki KLR 650 has a compression ratio of 9.8:1.
What type of front brakes does the 2024 Kawasaki KLR 650 have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 is equipped with Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Kawasaki KLR 650 have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 is equipped with Single disc. Single piston. Optional ABS.. rear brakes.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Push start?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 is not equipped with Cooled seats.


