
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 10.7 in (272 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS with single disc brake. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 46.6" h |
| Seat Height | 26 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 560 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki KLX 230 S use?
A 2024 Kawasaki KLX 230 S uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2024 Kawasaki KLX 230 S fuel capacity?
A 2024 Kawasaki KLX 230 S has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have?
The 2024 Kawasaki KLX 230 S has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have?
The 2024 Kawasaki KLX 230 S has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have?
The 2024 Kawasaki KLX 230 S is equipped with a 233cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Kawasaki KLX 230 S?
The 2024 Kawasaki KLX 230 S has a wheelbase of 53.5.
What type of engine does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have?
The 2024 Kawasaki KLX 230 S is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Kawasaki KLX 230 S?
The 2024 Kawasaki KLX 230 S has floorplan KLX232DRFNN.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Push start?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki KLX 230 S have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki KLX 230 S is not equipped with Cooled seats.


