
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed.Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34" w x 52.8" h |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Seat Height | 25.5 in (648 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 650 lbs (294.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 HONDA NT1100 DCT use?
A 2025 HONDA NT1100 DCT uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2025 HONDA NT1100 DCT fuel capacity?
A 2025 HONDA NT1100 DCT has the fuel capacity of 5 gallons.
How much torque does a 2025 HONDA NT1100 DCT have?
A 2025 HONDA NT1100 DCT has 112 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 HONDA NT1100 DCT have?
The 2025 HONDA NT1100 DCT has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA NT1100 DCT have?
The 2025 HONDA NT1100 DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA NT1100 DCT?
The 2025 HONDA NT1100 DCT has a wheelbase of 60.4.
What type of engine does the 2025 HONDA NT1100 DCT have?
The 2025 HONDA NT1100 DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA NT1100 DCT?
The 2025 HONDA NT1100 DCT has floorplan NT1100D.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Backup camera?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Heated seats?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Android Auto?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Push start?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Navigation?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Leather seats?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Third row seats?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Tow package?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Head up display?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA NT1100 DCT have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA NT1100 DCT is not equipped with Cooled seats.


