
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 8.7 in (221 mm) |
| Rear Travel | 8.7 in (221 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 25.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe use?
A 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe fuel capacity?
A 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is equipped with a Parallel Twin engine.
What type of engine does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe?
The 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe has floorplan SXS10M6D.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Push start?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Navigation?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Tow package?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Head up display?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Cooled seats.


