
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link® Ohlins Shock with spring-preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.8" w x 77.3" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 32.2 in (818 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base use?
A 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base fuel capacity?
A 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is equipped with a Parallel Twin engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base?
The 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base has a wheelbase of 80.2.
What type of engine does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base?
The 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base has floorplan SXS10M5P.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Push start?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000-5 Base is not equipped with Cooled seats.


