
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted cartridge fork with stepless compression and rebound damping, adjustable spring preload/4.7 in |
| Rear Suspension | Horizontal monoshock with stepless rebound damping, remotely adjustable spring preload/5.4 in |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.7" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 use?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has the fuel capacity of 4 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has 32 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has floorplan KVF450ASFNN.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Cooled seats.


