
Drivetrain
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission | manual 6-SPEED |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Suspension | |
| Rear Suspension |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston fixed |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 26.1 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 7 |
Weights
| Dry Weight | 673 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki ELEKTRODE use?
A 2025 Kawasaki ELEKTRODE uses Unknown.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Cooled seats.


