
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-11 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.9" w x 30.5" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 50 in (1,270 mm) |
| Seat Height | 33.7 in (856 mm) |
| Ground Clearance | 7.2 in (183 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Transferable limited warranty. |
What type of fuel does a 2026 HONDA CRF 50F use?
A 2026 HONDA CRF 50F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA CRF 50F have?
The 2026 HONDA CRF 50F has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA CRF 50F have?
The 2026 HONDA CRF 50F is equipped with a 49cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CRF 50F have?
The 2026 HONDA CRF 50F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Push start?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Navigation?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Tow package?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Head up display?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CRF 50F have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CRF 50F is not equipped with Cooled seats.


