
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Hydraulic, wet, multiplate with coil springs, assist slipper cam. Or 7-speed (DCT) Hydraulic, wet, |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. 6-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 3-piston calipers. ABS: |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tir. |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 39" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.3 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 845 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki ELEKTRODE use?
A 2025 Kawasaki ELEKTRODE uses Unknown.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki ELEKTRODE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki ELEKTRODE is not equipped with Cooled seats.


