
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125 : 1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 6th | 0.966 : 1 |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 56.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Seat Height | 25.9 in |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 131 lbs (290 kg) |
| Storage Capacity | 10.4 gal (39.5 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride, 1 Gal (4 L) Rear Storage |
| Rack Capacity (Front) | 25 lb (11.3 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 50 lb (22.7 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Seating Capacity | 4 |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Other Standard: Cut and Sew Seat |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 300SM use?
A 2025 Kawasaki KLX 300SM uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have?
The 2025 Kawasaki KLX 300SM is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have?
The 2025 Kawasaki KLX 300SM is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Cooled seats.


