
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (105 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
| Wheels | Bridgestone BATTALAX Hypersport S22 Tires. |
Dimensions
| Seat Height | 27 in |
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (684 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Instrumentation | Digital TFT color instrumentation |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 300SM use?
A 2025 Kawasaki KLX 300SM uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have?
The 2025 Kawasaki KLX 300SM has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have?
The 2025 Kawasaki KLX 300SM is equipped with a 292cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have?
The 2025 Kawasaki KLX 300SM is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KLX 300SM?
The 2025 Kawasaki KLX 300SM has floorplan KLX300GSFNL.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 300SM have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 300SM is not equipped with Cooled seats.


