
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch and hydraulic clutch actuation |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Showa inverted telescopic coil-spring fork with 21-way adjustable compression and 22-way adjustable rebound damping |
| Rear Suspension | Uni-Trak® gas charged shock with piggyback reservoir with adjustable dual-range compression damping (19-way low speed and 4.25 turn stepless high speed), 23-way adjustable rebound damping and stepless |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Semi-floating petal discs |
| Rear Braking System | Single disc. Single Braking/Sunstar petal disc with single-piston caliper |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 65" w x 79.6" h |
| Seat Height | 37.4 in |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 239.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KX 450X use?
A 2025 Kawasaki KX 450X uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki KX 450X fuel capacity?
A 2025 Kawasaki KX 450X has the fuel capacity of 2 gallons.
What transmission does the 2025 Kawasaki KX 450X have?
The 2025 Kawasaki KX 450X has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Kawasaki KX 450X have?
The 2025 Kawasaki KX 450X is equipped with a 449cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki KX 450X?
The 2025 Kawasaki KX 450X has a wheelbase of 58.3.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KX 450X have?
The 2025 Kawasaki KX 450X is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki KX 450X cooled?
The 2025 Kawasaki KX 450X is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki KX 450X have?
The 2025 Kawasaki KX 450X is equipped with a Injection. DFI® with 44mm Keihin throttle body fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki KX 450X have?
The 2025 Kawasaki KX 450X is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki KX 450X compression ratio?
The 2025 Kawasaki KX 450X has a compression ratio of 12.5:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki KX 450X have?
The 2025 Kawasaki KX 450X is equipped with Single disc. Semi-floating petal discs front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki KX 450X have?
The 2025 Kawasaki KX 450X is equipped with Single disc. Single Braking/Sunstar petal disc with single-piston caliper rear brakes.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KX 450X have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 450X is not equipped with Cooled seats.


