
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.9" w x 30.5" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 3" |
| Wheelbase | 46.3 in (1,176 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2 gal (7.57 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS use?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS uses Diesel with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS has floorplan KDT1000CSSNN.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-DXT FE EPS is not equipped with Cooled seats.


