
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Seat Height | 31.1 in |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja 650 use?
A 2025 Kawasaki Ninja 650 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Cooled seats.


