
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Six-speed Automatic Dual-Clutch Transmission |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single 330mm disc with radial-mount four-piston caliper; ABS |
| Rear Braking System | Single 256mm disc; ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.3" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 80.2 in (2,037 mm) |
| Seat Height | 27.5 in |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 562.2 lbs (255 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One Year: Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Cooled seats.


