
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Cooled seats.


