
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.3" w x 74.8" l x 46.1" h |
| Seat Height | 32.8 in |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 185 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Three Years. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Cooled seats.


