
Drivetrain
| Clutch | Wet, multiplate |
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Suspension | 41mm KYB telescopic fork |
| Rear Suspension | KYB single shock |
| Rear Travel | 4.9 in (124 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 79" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 30.5 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS KRT Edition is not equipped with Cooled seats.


