New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 520 use?
A 2026 Honda Pioneer 520 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 520 have?
The 2026 Honda Pioneer 520 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 520 have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 520 is not equipped with Cooled seats.


