
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Spoked wheels |
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 78" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 79° |
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest use?
A 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have?
The 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have?
The 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest?
The 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest has floorplan SXS700M4DF.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Forest is not equipped with Cooled seats.


