
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 7.9 in (200 mm) |
| Rear Travel | 7.3 in (185 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.4" w x 43" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2026 HONDA Rebel 500 Base use?
A 2026 HONDA Rebel 500 Base uses Gasoline.
What engine does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have?
The 2026 HONDA Rebel 500 Base is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have?
The 2026 HONDA Rebel 500 Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Push start?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Navigation?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Tow package?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Head up display?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Rebel 500 Base have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 500 Base is not equipped with Cooled seats.


