
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 8.7 in (221 mm) |
| Rear Travel | 8.7 in (221 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-12 |
| Rear Tire | 27/11-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.1" h |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,439 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,671.4 lbs (758 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Analogue/digital |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition has floorplan KAF1000LTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Cooled seats.


